Jak sobie poradzić ze szkodą całkowitą?

Szkoda całkowita

Decyzja o szkodzie całkowitej jest podjęta w czasie uznania poprzez Ubezpieczyciela nieopłacalności naprawy samochodu. W takiej sytuacji pokrzywdzony dostaje zadośćuczynienie z OC sprawcy, które stanowi rozbieżność między ceną pojazdu sprzed szkody natomiast ceną tzw. reszty, więc wraku samochodu. W praktyce niezwykle wielokrotnie się zdarza, iż decyzje wydawane poprzez Ubezpieczyciela są niekorzystne, odchodzą w znacznym stopniu od wskazań sądów, doprowadzają do obniżenia ceny samochodu oraz przecenienia wydatków naprawy. Czym wyróżnia się SuperPolisa – szkoda całkowita i kiedy jest stwierdzana?

Kiedy szkoda jest całkowita?

W czasie, kiedy posiadacz samochodu w znaczący sposób zniszczy własny pojazd, powinien natychmiast skontaktować się ze stowarzyszeniem ubezpieczeniowym, które wystawiło mu polisę autocasco. Po zgłoszeniu straty ubezpieczyciel wyznaczy własnego specjalistę do analizy rozległości powstałych zniszczeń po zdarzeniu drogowym. Taki specjalista sprawdza stan mechaniczny auta oraz na tejże bazie tworzy zestawienie niezbędnych napraw.

Szkoda całkowita przy ubezpieczeniu OC

Posiadacz pojazdu, którego auto zostało zniszczone w wypadku z winy odmiennego kierowcy, który miał jedynie zapłacone ubezpieczenie OC, ma prawo domagać się kompensacji szkody. Zgodnie z prawem, pokrzywdzony ma prawo doboru rodzaju naprawy szkody. Może zażądać doprowadzenia samochodu do stanu poprzedniego, czy nakazać zapłaty stosownej kwoty pieniężnej.

Szkoda całkowita z AC – co dalej?

Wbrew logice szkoda całkowita w wypadku AC, nie jest tak samo widziana, jak przy ubezpieczeniu obowiązkowym OC oraz nie wynosi także, jak powinna sugerować to nazwa, pełnych 100% zniszczeń. Pochodzi to z faktu, że OC oznaczają dane akty prawne oraz choćby jeżeli ubezpieczyciel oceni, iż zniszczenia są za duże, natomiast ich naprawa przewyższa cenę rynkową samochodu, to ubezpieczony ma prawo przed sądem domagać się zmiany decyzji oraz naprawy samochodu. W wypadku AC o szkodzie całkowitej stanowi sam ubezpieczyciel.

Oddawanie wraku do kasacji

Kasacji samochodu może wykonać jedynie uprawniona stacja demontażu samochodów. Listę takich stacji odnajdziesz na stronie internetowej własnego urzędu komunikacyjnego. Kiedy dasz uszkodzony pojazd do kasacji, rozliczenie szkody od ubezpieczyciela uzyskasz dopiero po przedstawieniu rachunku za usługę ze stacji demontażowej. Po kasacji pojazdu masz prawo do jego wyrejestrowania. Za niewykorzystany czas ochrony ubezpieczeniowej przypada ci zwrot części stawki!